01. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Dato Turashvili: The Jeans Generation

20:30 – Czechia

Jaroslav Erik Frič: Want to Hear My Dream?


02. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Aka Morchiladze: Emancipating the Reader

20:30 – Czechia

Zeno Kaprál: Insignificant Grace


03. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Paata Shamugia: The Knight in the Panther's Skin

20:30 – Slovakia

Michal Havran: A Dinner with the Candidate


04. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Mariam Tsiklauri: Traditional, Modernist, Poetic

20:30 – Poland

Malgorzata Rejmer: A Writer Who Loves Stories with Character


05. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Tamta Melashvili: A New, Fearless Voice

20:30 – Czechia

Bianca Bellová: A Cruel Tale of Fate


06. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Beso Khvedelidze: The Georgian of Kathmandu

20:30 – Czechia

Jáchym Topol: Thoughts Flit Through My Head


07. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Eka Qevanishvili: The Evacuation Plan

20:30 – Czechia

Ondřej Nezbeda: A Practical Guide to 20th-century Heroes


08. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Diana Anfimiadi: Predicting with Jam

20:30 – Czechia

Jiří Hájíček: Urgently as Rain…


09. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Lela Samniashvili: There Are No Women Poets

20:30 – Czechia

Oldřich Janota: Could You Fly?


10. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Zaza Koshkadze: A Zombie Who Loved Literature

20:30 – Czechia

Marek Šindelka: The Poet’s Eye Has Not Disappeared


11. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Nika Jorjaneli: Him Who Came on Time

20:30 – Poland

Stanisław Łubieński: Birding Compulsive Disorder


12. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Nene Kvinikadze: Unanimously

20:30 – Czechia

Ondřej Štindl: Moonlit Borderlands


13. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Ana Kordzaia-Samadashvili: Well, I Am a Grown-up Girl Now

20:30 – Slovakia

Ondrej Štefánik: Paula, the Ostrich and the City


14. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Rezo Tabukashvili: The Third Eye

20:30 – Slovakia

Silvester Lavrík: A Multidimensional Lavrík


15. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Giorgi Arabuli: Searching for Oneself, Searching for God

20:30 – Ukraine

Olexyi Czupa:


16. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Batu Danelia: Love is Ballast

20:30 – Slovakia

Peter Repka & Ivan Štrpka: The Lonely Runners...


17. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Giorgi Lobzhanidze: Mystique

20:30 – Czechia

Alexey Sevruk: A World Whittled Away by Paradox


18. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Bekha Kurkhuli: Full Stop

20:30 – Czechia

Luděk Marks: Humoured by the Local Drink


19. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Shota Iatashvili: The Wings of Death

20:30 – Czechia

Michal Přibáň: Returning Without Reuniting


20. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Zurab Rtveliashvili: The Pioneering Performer

20:30 – Czechia

Petr Borkovec: The Little Thief in the Garden


21. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Basa Janikashvili: What Has Man Against Us?

20:30 – Poland

Zośka Papużanka:


22. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Giorgi Kekelidze: You Placed Your Lashes on Mine

20:30 – Ukraine

Tetjana Maljarchuk: Wordless Prose


23. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Tea Topuria: The Mint Threshing Floor

20:30 – Poland

Mariusz Szczygieł: Project truth


24. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Kato Javakhishvili: Surrealist Icons

20:30 – Czechia

Arnošt Goldflam: Incidents, Horrors and Little Agatha


25. 07. Tuesday – სამშაბათი

19:00 – Georgia

Gaga Nakhutsrishvili: Beyond the Horizon

20:30 – Czechia

Gabrišová, Pospíšilová, Rosí: The Three Poetesses of Brno


26. 07. Wednesday – ოთხშაბათი

19:00 – Georgia

Ekaterine Togonidze: I've Been Like This for Over a Year

20:30 – Poland

Wojciech Górecki: The Caucasian Triptych


27. 07. Thursday – ხუთშაბათი

19:00 – Georgia

Lela Kodalashvili: Baring the Feelings

20:30 – Ukraine

Olena Huseinova: The Daydreaming Superheroine


28. 07. Friday – პარაკსკევი

19:00 – Georgia

Zviad Ratiani: Love, Fear, Death

20:30 – Czechia

Ivan Binar: Johnny in Pecka’s Pit


29. 07. Saturday – შაბათი

19:00 – Georgia

Davit Gabunia: Theatre

20:30 – Slovakia

Vladimír Balla: Kafka? Balla!


30. 07. Sunday – კვირა

19:00 – Georgia

Lia Liqokeli: The Laughter of Devi's Wife

20:30 – Czechia

Štěpán Rusín: A Doctor Among Beauty and Puppets


31. 07. Monday – ორშაბათი

19:00 – Georgia

Erekle Deisadze: The System Must Break Down

20:30 – Czechia

Petr Hruška: His Own and Others’ Work