Den čtrnáctý: Na normální les zkrátka často mentálně nemáme

14.07.2020

Benedek Totth

Benedek Totth
14. 7. úterý – 19.00 – Brno
15. 7. středa – 19.00 – Ostrava

Spisovatel se narodil v roce 1977, přeložil také přes padesát amerických a anglických románů. V roce 2014 vydal svůj první román Holtverseny (Mrtvá soutěž) a stal se autorem, se kterým se v Maďarsku počítá. Tématem jeho detektivně laděné prvotiny je doba dospívání se vší její zranitelnou křehkostí. Román Az utolsó utáni háború (Post-poslední válka), který vydal o tři toky později, je postapokalyptickým dobrodružným příběhem chlapce, který se spolu se zraněným americkým výsadkářem pustí do země nikoho, aby našel svého mladšího bratra, o kterém se domnívá, že je mrtvý.

Jiří Sádlo
14. 7. úterý – 20.30 – Brno
15. 7. středa – 20.30 – Ostrava

Český přírodovědec a biolog se narodil v roce 1958 v Praze. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, působí v Botanickém ústavu Akademie věd ČR. Píše odborné texty (například Vegetace křovin třídy Rhamno-Prunetea v České republice, 1991; Sanace a rekultivace po lomové a důlní těžbě, 2002) i esejizovanou beletrii: Prázdná země (2007), Praha a Brno (2015), Mlsné čenichání jihovýchodním směrem (2015). Zajímá ho krajina stejně jako národní kuchyně. Je kulturní antropolog, který dle vlastních slov provádí „cosi mezi archeologií, geobotanikou a vybíráním popelnic“.

Tamás Jónás
14. 7. úterý – 19.00 – Ostrava

Básník, spisovatel, redaktor, programátor a osobnost maďarsky psané cikánské literatury Tamás Jónás
se narodil v roce 1973. Vystudoval gymnázium a na univerzitě informatiku, maďarštinu a filozofii. Jako jednadvacetiletý vydal první sbírku próz Cigányidők (Cikánské časy). „Tento člověk s city vybroušenými do jemných odstínů položil na stůl jednu z nejtvrdších cikánských knih. V jeho příběhu je byrokratické násilí, segregace, vymanění se z cikánského prostředí a naprosto beznadějná integrace přítomné v takové koncentrovanosti, že by knihu čtenář nejspíše odložil, kdyby autorův styl nebyl zároveň jemný a ostrý,“ napsal literární kritik Béla Bodor. Jónás vydal devět básnických sbírek a čtyři povídkové knihy - česky mu vyšla sbírka próz Tatitatitati (2019, Fra).

Karin Lednická
14. 7. úterý – 20.30 – Ostrava

Karin Lednická se narodila v roce 1969 v Karviné, vyrostla v Havířově a žije v Ostravě. Pracovala v řadě  průmyslových podniků na Ostravsku. Zkraje devadesátých let začala pracovat v regionálních médiích a věnovala se kulturní publicistice. Překládá z angličtiny a založila i nakladatelství Domino. Její prvotina Šikmý kostel (2020) je úvodním dílem zamýšlené trilogie. „Silný příběh volající po filmovém zpracování,“ zhodnotila prózu Veronika Černucká, recenzentka.

Autor:Maňas Dalibor (dalibor.manas@city.cz)

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
  • Mohlo by vás dále zajímat