Den devatenáctý: Ospravedlnění Boha

19.07.2020

Zita Izsó

Zita Izsó
19. 7. neděle – 19.00 – Brno
20. 7. pondělí – 19.00 – Ostrava

Básnířka, překladatelka a dramatička Zita Izsó se narodila v roce 1986. Vystudovala práva na univerzitě ELTE v Budapešti. Od roku 2007 publikuje básně a překlady z angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny. První drama Zárora (Zavírací doba), které napsala společně se sestrou Nórou, získalo 1. cenu v dramatické soutěži Maďarského rozhlasu. V roce 2010 se její drama Függés (Závislost) dostalo na scénu debrecínského divadla. První básnická sbírka Tengerlakó (Mořský obyvatel) vyšla v roce 2011, druhá sbírka Színr ől színre (Tváří v tvář) v roce 2014 a čtyři roky později následovala Éjszakai földre érés (Noční dosažení země). Básně Zity Izsó „si v souvislosti s hříchem, vědomím hříchu, soustrastí, láskou a lidským utrpením, bídou a (sebe) zkázou kladou otázku teodicee čili ospravedlnění Boha; války, vraždění, osudy současných vyhnanců, to vše prostřednictvím obrazů putování, pronásledování a Kristových pašijí je rozšířeno v obecnou, zdrcující existenční zkušenost,“ říká Beatrix Visy o její tvorbě.

Jiří Hájíček
19. 7. neděle – 20.30 – Brno

Jiří Hájíček se narodil v roce 1967 a vyrůstal na jihočeském venkově, kde později i pracoval. Žije v Českých Budějovicích. Vydal tři sbírky povídek, Snídaně na refýži (1998), Dřevěný nůž (2004) a Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku (2014), a novely Zloději zelených koní (2001) a Fotbalové deníky (2007). První Hájíčkův román Dobrodruzi hlavního proudu vyšel v roce 2002. Oba následující romány, Selský baroko (2005) i Rybí krev (2012), byly oceněny Magnesií Literou. Svou venkovskou trilogii završil románem Dešťová hůl (2016), který zvítězil v anketě Kniha roku Lidových novin. Patří k nejúspěšnějším současným spisovatelům a jeho knihy vyšly v řadě překladů. V září 2016 měl premiéru film natočený podle jeho knihy Zloději zelených koní a od dubna 2019 se v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích hraje divadelní adaptace románu Rybí krev. 

Ferenc Czinki
19. 7. neděle – 19.00 – Ostrava

Spisovatel, redaktor, kritik, organizátor kulturních akcí a místopředseda Společnosti autorů beletrie Ferenc Czinki se narodil v roce 1982. Ve své první knize Egy kocsma város (Jedna hospoda město, 2014) se pohybuje na hranici beletristické fikce a žurnalistiky, jeho příběhy z panelákových hospod vykreslují obraz jednoho města. Román A pozsonyi metró (Bratislavské metro, 2017) byl inspirován tvůrčím stipendijním pobytem v Bratislavě a vznikl při procházkách bratislavskými ulicemi. „Zajímají mě ta východoevropská a východo-středoevropská mementa, která tu zůstala z dob jiného světového uspořádání. Neexistující bratislavské metro je podle mě úžasným symbolem toho všeho,“ řekl Czinki.

Píšící Plato
19. 7. neděle – 20.30 – Ostrava

Autory spojené s městskou galerií Plato představuje ředitel této ostravské instituce Marek Pokorný. Ten je nerad, když se o Platu mluví jen jako o galerii. Už v roce 2015 v přednášce s názvem Proti všem mluvil o Platu jako platformě, v níž tradiční forma výstav nemá místo. Vystavoval zde například ruský výtvarník Pavel Pepperštejn, tvůrce experimentální prózy a zakladatel psychedelického realismu, žánru, který popisuje realitu změněného vědomí. 

Autor:Maňas Dalibor (dalibor.manas@city.cz)

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
  • Mohlo by vás dále zajímat