Igor Malijevský: I dříve umělci jedli hlínu

30.06.2020

Igor Malijevský Foto: David Konečný

Básník, spisovatel a umělecký fotograf, též rozhlasák a pořadatele literárních akcí, Igor Malijevský (*1970 v Praze) vydal od své debutu v roce 2003 osm sbírek básnických, povídkových a fotografických. Loni vydal svou devátou knihu, román označený podtitulem the open space thriller. A dodejme, že by nepochybně snesl i označení „groteska ze složenkárny“, „neuctivá sonda do managerských praktik pantátů z temného Orientu“ nebo „putování dívky ve starodávném kloboučku“.

To vše tam vskutku najdeme – a ačkoli je to jeho první rozsáhlé prosaické dílo, Malijevský se svými postavy pracuje jako rozený režisér lidských dramat, která se odehrávají na dvou kruciálních lokalitách.

Primo, město kdesi ve východní Evropě, kde začíná putování dívky ve starobylém kloboučku; secundo, open office, který osídlí další postavy zachycené v první části románu. Nicméně, co se na začátku jeví jako kapriciosní příběh Amélie z východní Evropy, uprostřed jako groteska z prostředí open officeů (jak jinak to strašné slovo zapsat?!), vychází v poslední kapitole jako ortel.

Malijevského nejen fotografické dílo si můžeme prohlédnout na: http://www.malijevsky.com/

Igor Malijevský: Otevřený prostor, Argo 2019

Autor:Maňas Dalibor (dalibor.manas@city.cz)

  • Líbil se Vám tento článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů.
  • Mohlo by vás dále zajímat